The Rasmus

13. dubna 2009 v 21:36 | The Jojo |  The Rasmus
The Rasmus vznikli v roce 1994. Všichni tehdejší členové skupiny chodili ještě na střední školu a byli známí pouze jako Rasmus. V raných šestnáctinách rychle dosáhli svého cíle a jejich sny o rockovém postavení se stali realitou. Čtyři přátelé si uvědomili skutečnost, že hudební scéna ve Finsku je monotónní a potřebuje změnu nebo alespoň novou krev. V roce 1996 vydali The Rasmus své debutové album 'Peep'. Netrvalo dlouho a album bylo v žebříčku prodejnosti zlaté. Načasování bylo správné pro novou generaci rockových skupin a The Rasmus strhli veřejnost i kritiku. "Byli jsme ještě děti, které si bezstarostně hráli na hřišti", vzpomíná zpěvák Lauri. Skupina absolvovala vyčerpávající řetězec vystoupení, přes sto vystoupení za rok. Zanedlouho poté, se doslova doplazili zpátky do studia, aby nahráli své druhé album 'Playboys'. Také to se vyprodalo velmi rychle. V té době bylo jméno Rasmus ve Finsku již vžité. Zakrátko na to, Rasmus dostali svou první finskou Grammy (která se ve Finsku nazývá Emma), v kategorii Objev roku. Tento úspěch měl za následek, že Rasmus vystupovali jako předskokané 'Racid','Red Hot Chili Peppers' a 'Garbage' během jejich účinkování ve Finsku. V roce 1998, Rasmus nabití energií a tvořivostí, vydali své třetí album 'Hell Of A Tester'. Singl 'Liquid' byl zvolen, jak u kritiků tak u fanoušků, jako Nejlepší singl roku.

V roce 2000 se oficiálně přejmenovali na dnešní The Rasmus.

V roce 2001 byli připraveni na nejdůležitější průlom. Po podepsání smlouvy u Playground Music Scandinavia ve Stockholmu se skupina vrátila zpět s veleúspěšným singlem 'F-f-f-falling'. "Byli jsme strašně nervózní kvůli tomuto singlu. Bude to další hit nebo propadák?", vzpomínají členové The Rasmus. Propadák to nebyl! Singl vyletěl jako střela přímo na první příčku, v prodejnosti byl platinový a bylo to největší hit roku ve Finsku. Album 'Into' následovalo o pár měsíců později a zaútočilo na hitparádu jako raketa. Po úspěchu alba 'Into' a 'F-f-f-falling' The Rasmus účinkovali na každém důležitém festivalu ve Finsku. Až do této chvíle bylo mezinárodní promo minimální. S dobrým jménem, které si vybudovali ve Finsku jeli do zahraničí jako předskokani 'HIM', 'Roxette' a španělské rockové skupiny 'Dover' v Německu, Skandinávii a Litvě. The Rasmus cestovali po Evropě, dělali promo-akce a vystoupení v televizních pořadech a rozhovory pro Evropské hudební novináře a jistě okouzlili každého, koho potkali. Nasledovalo turné se španělskou skupinou 'Dover', která letěla do Itálie nahrát živé akustické vystoupení s Viva Tv a dělat různé rozhovory. The Rasmus pak rychle přiletěli do Finsku na Grammy, kde předvedli singl a shrábli všechny nejdůležitější ocenění z Grammy za: Nejlepší skupina, Nejlepší singl (F-f-f-falling), Nejlepší rocková/popová skupina a Album roku.

Další album 'Dead Letters' bylo úspěšné již celosvětově,v roce 2004 vyšlo i ve Spojených státech. Díky němu je The Rasmus ve světě nejznámější finskou hudební skupinou. "Každá píseň je dopisem určeným někomu. Mohla by to být omluva, zpověď nebo volání o pomoc", vysvětluje zpěvák Lauri své texty na albu nesoucí název 'Nedoručitelné dopisy'. The Rasmus se vrátili do Švédska nahrávat, protože chtěli znovu spolupracovat s Mikaelem Nord Andersonem a Martinem Hansenem v Nord Studios, kteří byli zodpovědni za produkování masivně úspěšného alba 'Into'. "Martin a Micke mě nutili kouřit, aby zněl můj hlas více drsně", říká Lauri s mrknutím oka. Mimo to, nekonečné hodiny sledovali horory, které přispěli k atmosféře na albu. "Viděli jsme tolik hororů, že každý z nás měl noční můry", smějí se člěnové skupiny. The Rasmus rock, ale v každém songu je silná melodie okořeněná chytlavým refrémem. "Toto album je temnější, náladovější a zasněnější než cokoli, co jsme vytvořili dříve", zakončujě Eero.

V roce 2005 vydali další album 'Hide From The Sun', z něhož pochází i hit 'No Fear'. 16.listopadu, téhož roku, pak poprvé koncertovali v České republice, a to v Praze.

Od 17. září 2007 skupina natáčela v Helsinkách nové CD 'Black Roses', které mělo vyjít v březnu 2008, ale chtěli mít album dokonalé, a proto se jeho vydání odložilo na léto 2008.
Plní energie, divocí a silní - to jsou tři slova, která nejlepe popisují The Rasmus. Lauri, zpěvák, jehož hlas je plný ohně a nadpozemské krásy, je v současné době také jedním z nejvíce oceňovaných skladatelů ve Finsku. "Mé texty jsou vždy osobní a každé slovo má význam tím, že mi připomíná něco, co se mi již přihodilo", říká Lauri. Pauli je vynikající kytarista, ale také znám jako producent (získal ocenění Producent roku na finských Grammy 2001). Pomáhal finským skupinám jako 'Killer' a 'Kwan' vytvořit úspěšné hity. "Nejlepší rada, kterou jsem kdy někomu dal zní: "Pokud máš znalosti, poděl se o ně"", odpovídá Pauli, když se ptali, proč se chtěl stát producentem. Aki se připojil ke skupině v roce 1999. Předtím prodával reklamní předměty o The Rasmus na jejich vystoupeních. "Pauli se mě poté zeptal, jestli bych se k nim nepřidal a tak jsme se dali dohromady." Eero, který je rozhodně nejtišší člen skupiny, hraje na basovku. Nachází sílu v meditaci a hudbě. "Sahaja jóga dodává klid mé duši", oduševněle vysvětluje baskytarista.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama