Proč??

24. května 2009 v 22:15 | The Jojo |  Sebepoškozování
Sebepoškozování obvykle dává najevo, že člověk během vývoje nepoznal správné cesty, jak čelit problémům nebo stresu. Takový člověk proto není nemocný nebo bláznivý, jen se nikdy nenaučil jak pozitivně nakládat s pocity a emocemi, aby správně ovlivnil svoji situaci. Ale vyrývat si pocity do kůže může být jeho první okamžik v životě, kdy s pocity nakládá. Lidé, kteří si ubližují, se mohou učit novým způsobům jak projevovat své emoce. Tento proces může trvat roky s pomocí zkušeného terapeuta.
Mnoho lidí, kteří se sebepoškozují, říká, že to dělají proto, aby uvolnili napětí a řezání jim navíc pomáhá cítit se na živu. Ostatní mluví o pocitu kontroly, který jim sebepoškozování přináší. Toto může být první chvíle nebo čin, díky kterému pocítí možnost kontroly ve svém životě. Pravdou je, že každé ublížení si je dalším spouštěčem stresu a úzkosti.
Sebeubližování člověk většinou drží v tajnosti a sebeubližující často cítí veliký stud a vinu za to, co dělá. Těmto lidem hrozí časté infekce, když jejich zranění nejsou důkladně vyčištěna.Trvalé jizvy mohou být také důsledkem sebepoškozování a často jím jsou. Mnoho lidí, kteří se sebepoškozují, nosí dlouhé kalhoty, trika s dlouhými rukávy, roláky a to i v teplém počasí aby skryli jizvy, které jim zůstávají na těle.


3 hlavní důvody sebepoškozování:

Zmírnění úzkosti, vztěku či hněvu

- člověk se snaží uvést zpět do klidu z nepříjemných, neklidných, nekontrolovatelných nebo nepříjemných pocitů. SI přináší uklidnění, ulevení od fyzického a psychického napětí. Sebepoškozující tak vyjadřují vnitřní bolest, přesvědčují se, že stále něco cítí. Často je to také způsob, jak "utéct před sebevraždou", ke které dohánějí právě nesnesitelné pocity. Říká se, že sebepoškozování je dar pro přežití. Je to nejvyšší způsob sebezáchovy a také nalezení způsobu jak přežít z velmi malého výběru možností.

Způsob komunikace, vyjádření pocitů

- někteří lidé užívají sebepoškozování jako cestu, jak vyjádřit věci, které neumí, nesmí nebo nemůžou povědět. Když je komunikace řízena někým jiným, často se zdá, že sebepoškozující se s vámi snaží manipulovat, ovlivňovat komunikaci směrem, kterým si on přeje. Ve skutečnosti je manipulace obvykle nepřímý pokus, kdy člověk chce cítit potřebu blízkosti druhých; když se člověk naučí, že druhý slyší co sděluje a nesoudí, cítí jistotu a tohle chování vymizí. Tudíž rozumějte, že sebepoškození je snaha navázat kontakt a tudíž je velmi, velmi důležité aby vztah s sebou přinášel účinnou a tvořivou cestu komunikace.

Potrestání/kontrola sebe samého

- je důsledkem opakovaného traumatu, zahrnuje smlouvání se sebou samým a cílem bývá snaha ochránit druhé (protože já jsem špatná/ý) a sebekontrola. Sebekontrola je víc než ovlivnění něčeho, ve skutečnosti nejvíce důvodů pro sebepoškozování má základ v potřebě se kontrolovat.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama